Definicja zdobywcy

Na myśl o zdobywcy zapewne masz przed oczami mężczyznę o aparycji Harrisona Forda, który rusza na szalone przygody w poszukiwaniu cennych przedmiotów. A może wyobraziłeś sobie kapitana wyprawy imieniem Krzysztof, który wraz z załogą dużego statku przybił do nieznanego dotąd lądu? Albo dwójkę Amerykanów, którzy jako pierwsi postawili nogi na podłożu Księżyca?

Nasz świat jest pełen zdobywców – tych znanych z kart historii, jak również wykreowanych przez pisarzy oraz filmowców. Ich dokonania działają na naszą wyobraźnię, uświadamiają nam, że nie ma rzeczy niemożliwych. Śledząc ich poczynania czujemy zew przygody i skrycie marzymy, że może i my dołączymy kiedyś do znamienitego grona zdobywców.  Lecz wcale nie musimy popuszczać wodzy fantazji lub starać się dokonać czegoś nadzwyczajnego żeby się w tym gronie znaleźć, ponieważ…

Każdy z nas jest zdobywcą. Mamy to we krwi. Od zarania dziejów człowiek musiał przysposobić sobie postawę zdobywcy aby przetrwać.  Po jakimś czasie do potrzeby przetrwania dołączyła potrzeba rozwoju, która zaowocowała zgłębieniem wiedzy z różnych dziedzin, sukcesami na polu przełomowych odkryć oraz postępem technologicznym, który zrodził zdobycze techniki bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia.

Zdobywaniem paramy się od najmłodszych lat. Już jako dzieci zdobywamy przecież umiejętność chodzenia oraz mówienia. W szkole za naszą zdobycz służy wiedza ze szkolnych przedmiotów oraz stopnie. W życiu dorosłym natomiast zdobywcami możemy zostać poprzez zdobycie wymarzonej pracy, upragnionej podwyżki, klientów we własnej firmie, lub poprzez zakup samochodu bądź mieszkania. Oczywiście z naturą zdobywcy mamy również do czynienia w momencie gdy jakiś mężczyzna/jakaś kobieta (niepotrzebne skreślić) wpadnie nam w oko ;).

Możesz czuć się zdobywcą nawet podczas robienia zakupów – w ten sposób przecież zdobywasz żywność.

Tak naprawdę ilość tego co możesz zdobyć jest tak duża, że aż wydaje się nieskończona.  I co najważniejsze – każdego dnia masz szansę przytachać do swojej jaskini kolejną upolowaną zdobycz, która sprawi, że jako człowiek będziesz wzrastał. Nawet najmniejsze osiągnięcie może definiować twoją postawę jako postawę zdobywcy. Zdobyłeś się na odwagę i zaprosiłeś koleżankę z kursu szydełkowania na kawę? Nawet jeśli ci odmówiła to i tak zyskałeś kolejny krok w opuszczeniu swojej bezpiecznej strefy komfortu. Czy jesteś zdobywcą? Jak najbardziej. Chcąc kupić wymarzoną zabawkę dla swojego dziecka zwiedziłeś dziesiątki sklepów z zabawkami, aż w końcu udało ci się kupić jej ostatni egzemplarz? Nie dość, że zdobyłeś prezent dla swojej pociechy to jeszcze zaskarbiłeś sobie jej miłość. Czy jesteś zwycięzcą? Tak – i to podwójnym!

Świat liczy tylu zdobywców ile jest na nim ludzi – czyli jakieś 7 miliardów. Nie ważne kim jesteś, co robisz, gdzie mieszkasz, jak masz na imię i ile masz na koncie – póki jesteś człowiekiem, jesteś również zdobywcą.

Reklamy