Jak odkryć talent u dziecka?

Follow my blog with Bloglovin

Każdy z nas jest w czymś dobry. Jedni potrafią pięknie śpiewać, inni bez zająknięcia cytują Szekspira, a jeszcze inni porywają słowem pisanym tłumy. Co zatem zrobić by odkryć ten talent już w latach dziecięcych? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

Przypatrując się rozwojowi dziecka warto zwrócić uwagę na kwestię genów. Istnieje bowiem możliwość, że maluch odziedziczy po rodzinach pewne predyspozycje i wspólnie z nimi zapragnie oddawać się tej pasji. Przykładem może być Kate Hudson, która poszła w ślady matki i została aktorką, czy też piosenkarka Natalia Kukulska, córka Anny Jantar, artystki tragicznie zmarłej w katastrofie lotniczej.

Co jeśli jednak dziecko nie wykazuje konkretnych talentów, a na pytanie – Co najbardziej lubisz robić?- wzrusza nieśmiało ramionami? To proste- bacznie je obserwować.

Według badań, zdolności dziecka z reguły ukierunkowują się w wieku 10 lat. Do tego czasu zatem najlepszą metodą na wybadanie talentów pociechy będzie porównywanie rozwoju dziecka do etapów, na jakich są jego rówieśnicy.

Podczas przypatrywania się malcowi w trakcie zabawy warto zatem zwrócić uwagę na to, która z form spędzania czasu sprawia mu największą radość. Z kolei czytając wspólnie książki obserwujmy, jaka tematyka najbardziej intryguje małego czytelnika. Co ważne, istotne jest by dostarczać dziecku różnorodnych bodźców i pokazywać jak wiele ciekawych propozycji oferuje dzisiejszy świat.

Istnieje kilka cech, które już od małego charakteryzują uzdolnione dzieci:

I: Nie lubią powtarzać czynności, które już w pełni opanowały (np. nie wykazują zainteresowania kolorowaniem kolejnego obrazka, czy układaniem tych samych puzzli)

II: Koncentracja się na jednym zadaniu nie jest dla nich problematyczna

III: „Dlaczego?” – to pytanie pada z ich ust kilka razy dziennie.

IV: Wolą spędzać czas z dorosłymi, niż z rówieśnikami

V: Cechuje je duża wrażliwość

VI: Potrafią same zorganizować sobie czas, nie czekając na inicjatywę dorosłych

VII: Szybko uczy się nowych rzeczy, a skomplikowane pojęcia przyswaja z dużą łatwością

Każdy rodzic pragnie by jego dziecko wykazywało szczególne talenty. Pamiętać trzeba jednak, że nie warto działać na siłę i zmuszać je do pewnych aktywności, gdyż może mieć to odwroty skutek. Maluch, który dostanie możliwość realizowania się w tym, co sprawia mu największą radość z pewnością przeżyje szczęśliwe dzieciństwo, a w dorosłym życiu wykorzysta to, co zostało w nim odkryte i odpowiednio rozwinięte.

Reklamy