Guwernantka – tradycja i nowoczesność w jednym

Zapewne wielu z Was traktuje guwernantkę jako postać z odległych czasów, gdy po ulicach jeździły dorożki, a o samolotach i o trwonieniu czasu na facebook’u nikt nawet nie marzył. Fakty są jednak takie, że zawód guwernantki przetrwał do XXI wieku i ma się on w nim dobrze. Ze względu na powszechny obowiązek  posyłania dzieci do szkoły można odnieść wrażenie, że korzystanie z usług domowej nauczycielki to co najwyżej temat na lekcję historii w tejże szkole. Nic bardziej mylnego.

Kim jest współczesna guwernantka? Na pewno nie stereotypową starszą panią w długiej sukni, w grubych okularach, strojącą naprzemiennie poważne i groźne miny, w mniemaniu której najskuteczniejszą metodą wychowawczą jest  bicie po rękach drewnianą linijką. Dzisiejsze guwernantki są uzbrojone w najnowocześniejszą wiedzę z zakresu pedagogiki, nierzadko mają ukończone w tym kierunku studia wyższe, ponadto znają języki obce, są wykształcone w odpowiedniej specjalizacji (np. logopedia, muzyka, gimnastyka) i, co najważniejsze – posiadają właściwe podejście do zajmowania się dziećmi . To swoiste połącznie nauczycielki i opiekunki sprawia, że dziecko otrzymuje kompleksową opiekę od osoby zorientowanej na rozwój młodego człowieka.

Największą korzyścią jaka przemawia za guwernantką jest jej skupienie uwagi tylko na jednym dziecku – Twoim dziecku! To tak jakby nauczycielka w szkole wybrała spośród trzydziestu uczniów jednego i poświęcała czas tylko jemu. A skoro liczy się dla niej tylko jeden uczeń to czasu na jego wyedukowanie ma pod dostatkiem. Mało tego – jeśli skupia uwagę tylko na tym jednym uczniu to jest w stanie lepiej poznać jego mocne i słabe strony, wybadać naturalne zdolności i talenty, a co za tym idzie – ukierunkować na odpowiednie tory jego rozwój. Dzięki temu taki uczeń już od najmłodszych lat będzie się rozwijał w dziedzinie, która sprawia mu radość i do której ma wrodzone zdolności.

Indywidualne podejście do dziecka to zdecydowanie największa zaleta guwernantki. A jak wcześniej zostało wspomniane – guwernantka sprawuje także obowiązki typowe dla niani/opiekunki. Tak więc jej zainteresowanie dzieckiem wykracza poza kwestię czysto edukacyjną. Czas spędzony na wspólnej zabawie jak również poświęcanie mu uwagi w jego czasie wolnym sprawia, że guwernantka troszczy się o dziecko na więcej niż jednej płaszczyźnie dzięki czemu jest w stanie uzyskać pełniejszy obraz jego zainteresowań i umiejętności. Same zabawy guwernantka dobiera w oparciu o ich zalety rozwojowe i  edukacyjne.

Guwernantka stanowi świetny wybór jeśli zależy Wam na poznaniu i wcześniejszym ukształtowaniu rozwojowych preferencji dziecka. Skorzystanie z jej pomocy stanowić będzie wspaniałą inwestycje, która zwróci się po dwakroć – w chwili obecnej, poprzez oddanie swojej pociechy w dobre ręce i w przyszłości gdy efekty pracy guwernantki  będą procentowały w życiu dziecka.

Reklamy