Jak przygotować pierwszoklasistę na pójście do szkoły?

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka jeden z najważniejszych momentów w życiu. Dla większości dzieci rozpoczęcie edukacji w szkole podstawowej to bardzo duża zmiana i ogromne przeżycie – od tej pory przystaje się liczyć tylko się zabawa, ale również nauka. Zarówno pierwsze dni w szkole jak i poprzedzający je okres nerwowego wyczekiwania w niepewności na to co przyniesie pierwszy dzwonek na lekcje stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla przyszłego ucznia jak i jego rodziców – pojawią się obowiązki, a wraz nimi problemy z którymi dziecko nie zawsze będzie w stanie sobie poradzić. Jak można pomóc dziecku oswoić się z pierwszym poważnym krokiem na jego życiowej drodze i jak wesprzeć go w pierwszych tygodniach uczęszczania do szkoły?

  1. Przedstaw szkołę jako ciekawe miejsce w którym ma szansę nawiązać wiele nowych znajomości z rówieśnikami, wziąć udział w interesujących zajęciach na których dowie się wielu ciekawych rzeczy, które zaspokoją jego ciekawość świata. Opowiedz mu swoje historie i anegdoty z czasów szkolnych, pokaż fotografie ukazujące Ciebie w roli ucznia. Nie mów dziecku, że rozpoczęcie nauki w szkole oznacza mniej czasu na zabawę i wiążę się z obowiązkami. Nie demonizuj szkoły w obecności dziecka nawet jeśli rozmawiasz na jej temat ze współmałżonkiem, innym członkiem rodziny bądź ze znajomymi – pamiętaj, że dziecko w tym wieku potrafi już wysuwać wnioski z toczących się rozmów.
  2. Wybierz się z dzieckiem do szkoły jeszcze przed rozpoczęciem roku żeby pokazać mu miejsce do którego będzie uczęszczał. Oprowadź dziecko po korytarzach i klasach. Możesz także umówić się z przyszłym wychowawcą na wspólną rozmowę w towarzystwie dziecka (jeśli jest możliwość można również takie spotkanie zaproponować dyrektorowi placówki). Dzięki temu dziecko oswoi się nie tylko z nowym miejscem i ludźmi, ale również z drogą, którą będzie pokonywało przez następne kilka lat. Taka wycieczka może sprawić, że nasz przyszły uczeń będzie czuł się pewniej w tych pierwszych tygodniach.
  3. Zabierz dziecko na wspólne zakupy na których będziecie nabywać niezbędne szkolne akcesoria. Daj mu możliwość wybrania swoich szkolnych przyborów – dzięki temu dziecko zacznie z radością czekać, aż będzie mogło ich używać. Pomyśl także o przestrzeni w pokoju, którą dziecko wykorzysta jako miejsce do nauki – może przydadzą się tam nowe bardziej funkcjonalne meble np.: biurko. Warto również pomyśleć nad zakupem laptopa bądź tabletu dla dziecka żeby mogło mieć nieograniczony dostęp do programów edukacyjnych i przydatnych stron internetowych.
  4. Wysłuchaj relacji dziecka z jego pierwszych doświadczeń za szkolnymi murami. Interesuj się tym jak spędził czas w szkole, co robił, z kim nawiązał nową znajomość, czego się dowiedział na lekcjach. Jeśli do tej rozmowy podejdziesz jak do rozmów ze współmałżonkiem odnośnie czasu spędzonego w pracy dziecko może poczuć się jako ktoś ważny, a swoje szkolne sprawy potraktuje na równi z Twoimi dorosłymi.
  5. Oswój dziecko z porażką. Wytłumacz dziecku, że porażka to nic strasznego i, że każdy popełnia błędy – nawet ty, osoba dorosła. Nie strofuj też niepotrzebnie dziecka jeśli nie radzi sobie z jakimś przedmiotem. Nie używaj w stosunku do niego retoryki w stylu „Jak się nie będziesz uczył to skończysz przy kopaniu rowów”. Jeśli dziecko odniesie porażkę w szkole postaraj się z nim o tym porozmawiać – może dane zagadnienie z którym dziecko ma problem wymaga ponownego wytłumaczenia, może dziecko ma jakieś problemy, które nie pozwalają skupić się mu na nauce, coś go trapi, martwi.  Daj swojej pociesze do zrozumienia, że z porażek można wyciągnąć naukę na przyszłość,  więc ich pojawianie się w życiu jest na swój sposób dobre.

Przygotowanie dziecka do roli ucznia jest niezwykle ważne żeby, jako przyszły pierwszoklasista od samego początku swojej przygody ze szkołą mógł się z nią oswoić i czerpać radość z uczęszczania do niej.

Reklamy