6 kapeluszy myślowych E. de Bono

Kreatywne podejście do problemów i rzeczywistości powinno cechować każdego Zdobywcę. Co, jednak jeśli czasem nie jest nam łatwo ocenić własny projekt, ponieważ zbyt dużo energii i emocji włożone zostało w jego wykonanie? Z pomocą przychodzi tajemniczo brzmiąca metoda 6 kapeluszy.

Technika „6 kapeluszy” została opracowana przez Edwarda de Bono, twórcę pojęcia „myślenia lateralnego” opierającego się na prostych założeniach:

I: Nie stosuj się do zasad, których nie ma

II: Uważaj na etykietki

III: Obserwuj szczegóły

IV: Zerwij z rutyną

Jego metoda oparta została na jednej prostej regule-uczestnicy wcielają się w różne ustalone role zmieniając co jakiś określony czas swój punkt widzenia na rozpracowywany problem, czy pomysł. Dzięki takiemu rozwiązaniu poznać można aż sześć różnych opinii w sześciu ważnych  aspektach. Sześć kapeluszy zmienia bowiem dyskusje ze zwykłego argumentowania i bronienia swoich racji w konstruktywną dyskusję. Cała idea polega na sztucznym przyjęciu określonego stanowiska w danej sprawie. Dzięki temu nikt nie jest zbytnio emocjonalnie związany z bronieniem swoich racji, a jednocześnie może wyrażać swoje uczucia (w danym kapeluszu) bez potrzeby przejmowania się tym, co pomyślą inni. Każdy z kapeluszy odpowiada za inny sposób myślenia:

Kapelusz Czerwony – emocje

Kapelusz Biały – obiektywizm

Kapelusz Czarny – pesymizm

Kapelusz Żółty – optymizm

Kapelusz Zielony – możliwości

Kapelusz Niebieski – organizacja

Opisywana technika sprawdza się podczas tworzenia nowych produktów, usług czy rozwiązań. Pozwala wykryć wszystkie wady, zalety, a także perspektywy związane z poruszanym tematem. Gdy dostrzegamy, że zbytnio skupiamy się na jednym aspekcie, wiemy, że nadszedł czas na zmianę kapelusza, a więc zmianę postrzegania zagadnienia!

Reklamy