Jak nauczyć dziecko dbania o porządek?

Bałagan w pokoju dziecka to zjawisko, które zna doskonale każdy rodzic. Dla wielu codzienne  sprzątanie porozrzucanych zabawek stanowi syzyfową pracę. Wiadomo, że w mieszkaniu, w którym przebywa małe dziecko,  utrzymanie idealnego porządku stanowi nie lada wyzwania. Dlatego też warto wyrobić w dziecku nawyk sprzątania już od najmłodszych lat. Choć początki nauki sprzątania mogą być trudne to jednak warto pokazać swojej pociesze, jak dbać o porządek.

Oczywiście nie sprawi to, że prosząc  dziecko o poukładanie swoich rzeczy, będzie ono wiedziało co ma robić, jak to robić i… Po co to robić. Maluch nie odróżnia porządku od bałaganu, więc nie posprząta wszystkiego tak jak oczekuje tego rodzic.

Najrozsądniej jest uczynić ze sprzątania element zabawy. Układanie klocków w pudełku można uatrakcyjnić  poprzez rzucanie ich do pudełka z odległości. Można również urządzić dziecku zawody na czas w chowaniu ubrań do szafek, bądź pluszowych misiów na półkę. Warto też wykorzystać fakt, że małe dzieci naśladują we wszystkim rodziców. Zachęcenie swojego malucha do układania rzeczy na miejsce tak jak robi to teraz mama podziała na niego motywująco. W pewnym momencie dobrze jest popełnić błąd, np. włożyć lalkę do pudła z klockami. Maluch będzie miał satysfakcję, gdy zauważy błąd rodzica, i ochoczo go skoryguje. Można także nieco „podpuścić” dziecko, mówiąc, iż jego ukochany miś, położony na zakurzonej półce, pobrudzi się w wyniku czego może poważnie zachorować, dlatego należy ją wytrzeć.

Warto zaopatrzyć dziecko w pudła, skrzynie oraz  kosze, w których będzie mogło trzymać swoje zabawki. Problem z zapamiętaniem gdzie dziecko powinno odłożyć daną rzecz po skończonej zabawie, można załagodzić dzięki naklejkom na pudełka z obrazkami przedstawiającymi poszczególne grupy zabawek. To zdecydowanie ułatwi dziecku odszukanie potrzebnych mu na tą chwilę przedmiotów, a także usprawni późniejsze porządki. Sama inwestycja np.: w pudło wyglądem imitujące skrzynię na skarby piratów może posłużyć jako nowa zabawka dla dziecka.

Należy też samemu świecić przykładem. Dzieci najszybciej i najskuteczniej uczą się podpatrując rodziców. Zaszczepianie w dzieciach dobrych wzorców powinno iść w parze z reprezentowaniem ich u siebie. Być może dziecko ma ciągły bałagan w pokoju, bo dostrzegło ono, że mama i tata mają nie gorszy bałagan w swojej sypialni.

Bardzo ważne – w żadnym wypadku nie powinno się krytykować, lub co gorsza krzyczeć na dziecko gdy coś źle zrobi. Sprzątanie nie może się dziecku kojarzyć z nieprzyjemnościami ze strony rodziców. Za to pochwalenie swojej pociechy jest jak najbardziej wskazane. Jeśli maluchowi choć w części uda się zapanować nad bałaganem w pokoju doceń jego wysiłki. Wtedy z pewnością nie będzie miało oporów przed sprzątaniem po sobie.

Reklamy