Święta Bożego Narodzenia w innych krajach cz. 2

Kontynuacja wpisu sprzed tygodnia.

Ukraina

W tradycji ukraińskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia określany jest jako „Swiatweczir” (Святвечір), „Bahatweczir” (Багатвечір), „Bahata Kutia” (Багата Кутя) bądź „Wilija” (Вілія). Wigilia obchodzona jest dopiero 6 stycznia. Podobnie jak w Polsce wigilia jest bezmięsna. Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna służba w cerkwi – Wełyke Poweczirja. Modlitwy rozpoczynają się o północy i trwają do 4–5 rano. Przyjęte jest, by po powrocie z cerkwi domownicy pozdrawiali się nawzajem zdaniem Chrystos rożdajetsia! (Chrystus się rodzi!), na które odpowiada się Sławimo joho (Sławmy go).

Stany Zjednoczone

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zaczynają się zaraz następnego dnia po Święcie Dziękczynienia, które przypada zawsze w czwarty czwartek listopada. Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad. Wówczas na stole pojawiają się takie dania, jak: pieczony indyk z farszem, sos borówkowy, zapiekanka z fasoli, sałatki ziemniaczane oraz pieczone warzywa. Na deser jada się natomiast serniki. W Stanach Zjednoczonych nie ma drugiego dnia świąt, więc zaraz po Bożym Narodzeniu Amerykanie idą do pracy. Stojące już od miesiąca choinki szybko się wyrzuca, a dekoracje chowa do następnego roku.

Republika Południowej Afryki

Okres świąt przypada na środek lata zatem klimat świąteczny jest iście wakacyjny. Dekoracje świąteczne pojawiają się w supermarketach i centrach handlowych już w październiku. Na wzór anglosaski prezenty przynosi Św. Mikołaj. W ramach kolacji je się zazwyczaj indyka, pieczeń wołową, babeczki mince pie, żółty ryż z rodzynkami, warzywa, pudding śliwkowy oraz krakersy.  Kolacje spożywa się w papierowych koronach na głowach. Wpływy różnych kultur są widoczne trakcie trwania Pasterki. W parafiach wiejskich, gdzie przeważa rdzenna ludność afrykańska, liturgię wyróżnia bogaty śpiew i kolorowe stroje. Używane są ludowe instrumenty takie, jak np. bębny, okaryny, grzechotki.

Japonia

Boże Narodzenie przyjęło się w Japonii, tak jak wiele innych zachodnich zwyczajów. Mimo, że odsetek chrześcijan w tym kraju jest niewielki to święta są obchodzone z podobną „pompą” jak w innych krajach. Stąd też w sklepach można podziwiać choinki i posłuchać piosenki „Last Christmas”. W wielu japońskich miastach organizowane są też bożonarodzeniowe jarmarki. Większym zainteresowaniem niż sam dzień 25 grudnia cieszy się Wigilia, która w Japonii swoim charakterem przypomina raczej Walentynki; zakochane pary umawiają się wtedy na randki i wymieniają się prezentami.

Australia

Podobnie jak w RPA, Boże Narodzenie w Australii przypada na wakacje letnie. Z racji wysokich temperatur wigilię Australijczycy spożywają na świeżym powietrzu. Sama kolacja przypomina bardziej grilla aniżeli wigilijną wieczerzę. Poza choinkami Australijczycy mają swoje świąteczne krzaki, („Christmas Busch”) które jak nasze Gwiazdy Betlejemskie, w okresie Bożego Narodzenia przybierają piękny czerwony kolor. Australijczycy bardzo spędzać czas na wspólnym kolędowaniu przy świecach, które nazywają „Carols by Candlelight”.